آموزشها و دانستنيها
Service Times: 9am and 10:30am
6399 North Wells Road, Bigtownville, CO 32748

يكشنبه 31 تير 1403 Sunday 21 July 2024 14 محرم 1446
  • Register

آیا ترازو به شما راست می گوید؟

آیا ترازو به شما راست می گوید؟

نويسنده:آذرويژه
دانشجوي دکتري در رشته سلامتي و بازپروري ار کانادا

افراد زیادی را می شناسم که از رفتن روی ترازو  به شدت وحشت دارند یا روزی چند بار روی ترازو می روند تا با کاهش حتی چند صد گرم وزن خوشحال شوند و احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنند. هردو گروه معمولا به تغییر شکل بدنشان از نظر کم یا زیاد شدن توده های چربی و عضله یا یعبارتی به تنگ و گشاد شدن لباس هایشان زیاد توجهی ندارند.
خواندن این مطلب شاید برای افرادی به کم و زیاد شدن وزن حساسیت بیش از اندازه دارند مفید باشد.
به این تصویر توجه کنید. همانطور که می بینید توده ای از عضله با توده ای از چربی با وزن برابر کنار هم قرار دارند ولی چرا شکل این دو توده با هم فرق می کند؟

وزن بدن ما از چه تشکیل شده است؟
به طور کلی ترکیب وزن بدن شامل وزن استخوان ها، اندام ها (قلب، مغز، کلیه،معده، ....)، عضلات، چربی و آب است.  اگر وزن استخوان ها و اندام های بدن را به عنوان عواملی ثابت در نظر بگیریم برای افزایش و کاهش وزن می توان تنها روی وزن عضلات، چربی و آب بدن به عنوان عوامل متغیر بحث نمود.
افرادی که  به شدت روی وزن حساسیت دارند معمولا به این مورد مهم توجهی ندارند که از دست دادن وزن در بیشتر موارد مساوی با از دست دادن وزن عضله یا آب در بدن است.  بنابر این به جای این که خیلی وقت ها با کم شدن عددی وزن ناراحت شوند ، کاهش وزن را به منزله پیروزی می دانند در حالی که توجه نمی کنندکه وزن از دست رفته می تواند وزن عضله و آب بدن باشد و نه چربی ها ی مزاحم.
به این تصاویر توجه کنید:
از خود بپرسید چرا وزن فرد در تصویر سمت راست  با دو تصویر دیگر متفاوت است؟ آیا باور می کنید وزن فردی با 15 در صد چربی می تواند بیشتر از وزن فردی با 25 در صد چربی باشد؟ حدس می زنید چه عاملی باعث چنین تفاوتی می شود؟


شاید حالا توانسته باشم شما را کمی متقاعد کنم که وسواس بیش از اندازه روی کم یا زیاد شدن وزن ترازویی را کنار بگذارید زیرا وزن ترازویی عامل تعیین کننده برای داشتن اندامی متناسب تر نیست. اگر می خواهید از بدن خود احساس بهتری داشته باشید بهتر است بیشتر به  کم کردن چربی و افزایش عضله در بدن توجه کنید. باورکنید که تنها راه برای داشتن اندامی متناسب و مهمتر از آن که خلاص شدن ازشرنوسانات سریع وزنی ( وزن یویویی) ورزش به صورت منظم است.   

چند حقیقت درمورد تفاوت توده چربی و عضله:

توده عضلانی شکیل و متراکم است در حالی که توده چربی شل وول و بی شکل است.
 
توده عضلانی درطول زمان به سرعت تغییر شکل نمی دهد در حالی که توده چربی دراندک زمان  سریعا کم یا زیاد می شود.  

هریک پاوند توده عضلانی برای حیات خود 5 تا 6  کالری می سوزاند در حالی که هر یک پاوند توده چربی 2 تا 3 کالری برای حیات خود لازم دارد. ( مزیت سوخت و ساز بالاتر با افزایش توده عضلانی) پس هرچه بیشتر عضله داشته باشید، میزان سوخت و ساز بدنتان بالاتر و هرچه سوخت و سازتان بالاتر باشد چربی بیشتری کم می کنید.  به یاد داشته باشید فردی که عضلانی تر است حتی با خوابیدن هم کالری بیشتری می سوزاند.

توده عضلانی در بدن باعث قدرت می شود در حالی که توده چربی وزن از قدرت بدنی می کاهد.

توده های عضلانی با ورزش صحیح در تمام بدن پخش می شوند در حالی که توده های چربی عموما در قسمت هایی از بدن روی هم (بیشتر بخش میانی بدن)  انباشته می شوند.

در صد آب توده عضله نسبت به توده چربی بسیار بالاتراست.

چند باور نادرست در باره توده عضله و توده چربی

وزن عضله از چربی سنگین تر نیست بلکه عضله از چربی متراکم تر است (یک تکه آجر با وزن یک پاوند از یک پاوند پر سنگین تر نیست.)

با انباشتن کالری اضافی در بدن توده عضله درست نمی شود ولی توده های چربی به سرعت افزایش می یابند.

سرعت افزایش یا کاهش یک پوند عضله و یک پاوند چربی در بدن به دلیل وجود آب در این دو توده یکسان نیست.  
بدانید و مطمئن باشید که حساسیت روی وزن ترازویی راه مناسبی برای سنجیدن پیشرفت تناسب اندام شما نیست. اگر واقعا می خواهید بدانید که با انجام کارهای متقاوت مثل ورزش کردن ( هوازی و غیر هوازی) و دست به دامن رژیم های متفاوت لاغری چقدر بدنتات تغییر می کند از خودتان مرتب عکس بگیرید، به جای رفتن روی ترازو یکی از لباس هایتان را معیار وزن قرار دهید. چند وقت یک بار آن را بپوشید و ببینید چه فرقی کرده اید. اگر هیچ تفاوتی نمی بینید با آن که وزنتان کمتر شده است باید فکر دیگری بکنید. کاهش وزن به علت از دست دادن عضلات دلیل خوبی برای خوشجال شدن نیست!


انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نويسنده مجاز مي باشد
موسسه پيلاتس ايرانيان

 

آخرين بروز رساني جمعه 24 تیر 1401 9:38:00 ب ظ .

مشترک کانال پيلاتس شويد


جهت عضويت در کانال
روي لوگوکليک کنيد
ويژه تلفن همراه

آخرین اخبار

کلمات کلیدی