آموزشها و دانستنيها
Service Times: 9am and 10:30am
6399 North Wells Road, Bigtownville, CO 32748

چهارشنبه 9 آذر 1401 Wednesday 30 November 2022 6 جمادی‌الاول 1444
  • Register

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی خوب است یا بد؟

مصرف ویتامین و مکمل های غذایی خوب است یا بد؟

مترجم:آذرويژه
دانشجوي دکتري در رشته سلامتي و بازپروري ار کانادا

مطالعات پزشکی نشان می دهد که کمبود  بعضی از ویتامین ها و مواد آلی در بدن با بسیاری از بیماری ها مثل کم خونی، پوکی استخوان، بیماری های پوستی ، قلبی ویا حتی سرطان ارتباط  دارد. مشکل جذب غذا دربعضی افراد مانند سالمندان ، گیاه خواران، مبتلایان به بیماری های گوارشی و افراد الکلی می تواند موجب کمبود ویتامین  و مواد معدنی شود. درچنین شرایطی استفاده ازویتامین و مکمل های غذایی با تشخیص پزشک موثر است.
استفاده از ویتامین و مکمل های غذایی سوال متدوال خیلی هاست واین که آیا ویتامین مصرف بکنیم یا نه، تاکنون جواب قطعی نداشته است .
به طورکلی بدن انسان با مصرف غذا به میزان کافی و صحیح نیاز چندانی به مصرف مکمل  ندارد زیرا اصولا ماهیت  ویتامین ها و هرگونه مکمل به منزله تکمیل کننده است پس هرگز جای غذای اصلی را نمی گیرند. اما حتی با این فرض که ما نکات رژیم سلامتی و تندرستی را مو به مو رعایت کنیم ، بسیار طبیعی است که بازهم با کمبود بعضی از مواد در بدن روبرو شویم که در چنین شرایطی مصرف ویتامین ومکمل ضرورت دارد. به عنوان مثال کمبود  ویتامین دی ، سی ، بی ، فقر آهن، کلسیم ومنیزیم درمیان مردم بسیار رایج است . در ادامه این مطلب به چند دلیل اصلی مصرف ویتامین و مکمل های غذایی اشاره می شود ولی توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه ویتامین و مکمل های غذایی هم  بدون مشورت با پزشک می تواند عوارض سوئی ایجاد کند.  به طور کلی علت مصرف ویتامین و مکمل های غذایی میتواند به دلایل زیر باشد.      


1.غذایی که می خوریم حاوی تمام مواد مغذی مورد نیازمان نیست.  امروزه خاک کشاورزی با کمبود مواد آلی و معدنی مواجه است.  برای رشد و نمو گیاهان وجود 17 عنصر شیمیایی در خاک لازم است در حالیکه بیشتر کودهای شیمیایی که امروزه در صنعت کشاورزی استفاده می شوند فقط حاوی سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. به این ترتیب چرخه فقرغذایی ازگیاهان شروع  و به بدن حیوانات وارد می شود، پس غذایی که با استفاده از این گیاهان و گوشت حیوانات تهیه می شود تمام مواد لازم را به بدن انسان نمی دهد.

2. وجود استرس وسموم شیمیایی رفع آفات کشاورزی باعث اختلال در ترشح آنزیم های جذب  وهضم غذا در بدن می شود. ورم معده، تجمع باکتری در محیط معده،  نفخ  و معده درد از عوارض ناشی از کمبود آنزیم های گوارشی است. در چنین حالتی بنا مصرف مکمل با تشخیص پزشک موثر است . کمبود آنزیم های گوارشی می تواند به علت کمبود ویتامین  بی باشد.  

3. امروزه کیفیت غذای مصرفی به علت  روشهای تهیه، فرآوری و نگهداری غذا پایین است. پس بدن تمام مواد مورد نیازش را از غذای مصرفی دریافت نمی کند. به عنوان مثال تبدیل برنج قهوه ای به برنج سفید حدود 75 درصد مواد مغذی در برنج مثل آهن، تیامین، فلوسین، پتاسیم و ویتامین بی را کم می کند. استفاده از غذاهای بسته بندی شده و آماده، یخ زده و یا کنسروی ، پخت غذا با مایکرو ویو نیز از کیفیت غذا به شدت می کاهد.


4.عوامل محیط زیستی مانند نوشیدن آب آلوده وتنفس هوایی که پرازگازهای سمی است،  سلامتی انسان را تهديد می کند. انسان امروزی در معرض  100 آلاینده های محیطی است که تا 40 سال پیش وجود نداشتند.  بنابراین مصرف بعضی مکمل ها برای سم زدایی از بدن لازم است.  مثلا  مصرف ویتامین سی و مکمل های گلاسین و سلنیوم برای پاک کردن بدن از آلاینده های شیمیایی موجود در هوا توصیه می شود. (با تشخیص پزشک)

5. بیخوابی و استرس در حال حاضربیش از 40 درصد مردم دنیا بخصوص در شهرهای بزرگ را رنج می دهد.  بیخوابی و استرس از عوامل اصلی تاثیر گذار بر سلامت جسمانی هستند. بخاطر داشته باشيد که تنها 3 شب کم خوابی تا 60 درصد سيستم ايمنی را ضعيف می کند. بدن بدون داشتن استراحت کافی خسته می شود و فشار زندگی روزمره موجب خستگی مفرط ، کمبود انرژی و بیحالی می شود.


6. و بالاخره یکی از دلایل بسیار شایع فقرغذایی استفاده از رژیم های غلط لاغری است  که در چنین شرایطی نیازبدن به مصرف ویتامین و مکمل ها بیشتر می شود.


Source : http://mycoachrich.com/doweneedsupplements/

استفاده از مطلب با نام مترجم و آدرس سايت بلامانع است
موسسه پيلاتس ايرانينان

آخرين بروز رساني جمعه 24 تیر 1401 9:38:00 ب ظ .

مشترک کانال پيلاتس شويد


جهت عضويت در کانال
روي لوگوکليک کنيد
ويژه تلفن همراه

آخرین اخبار

کلمات کلیدی