آموزشها و دانستنيها
Service Times: 9am and 10:30am
6399 North Wells Road, Bigtownville, CO 32748

يكشنبه 31 تير 1403 Sunday 21 July 2024 14 محرم 1446
  • Register

تاثیر تنفس جانبی (عمیق) درسلامت و زیبایی

تاثیر تنفس جانبی (عمیق) درسلامت و زیبایی

تهیه کنندگان : ساتیرا ابراهیمی، کارشناس ارشد معماری؛ سپیده ابراهیمی، مهندس کامپیوتر- نرم افزار

کمبود اکسیژن در خون، هیپوکسمی (Hypoxemia) نام دارد و می تواند منجر به اضطراب، خستگی، سردرد و در موارد شدید کما و مرگ شود. می توان سطح اکسیژن خون خود را با تمرین تنفس عمیق بهبود بخشید (1). يكي از اركان اساسي پيلاتس، تنفس عمیق می باشد، که به صورت جانبی انجام می شود. از ویژگی های بارز این نوع تنفس، دم از بینی و بازدم از دهان است.

سیستم های تنفسی و گردش خون در کنار هم، نقش مهمی در تنظیم CO2 موجود در خون دارند. از آنجاییکه تبادل گازها فقط در کیسه هوایی یا آلوئول تنفسی ( alveolus ) انجام می گیرد؛ و کیسه هوایی در انتهایی ترین بخش نای قرار دارد، دم عمیق اکسیژن را به کیسه های هوایی می رساند و باعث می شود حجم ریه زیاد شده و به همان میزان اکسیژن بیشتری جذب شود.

آلوئول ها در زمان دم با افزایش سطح، با هوای اکسیژن‌دار پر شده و هوا در لحظاتی که در بدن ما به سر می‌برد،‌ مقداری از «اکسیژن» خود را به آن داده و در مقابل، مقداری «دی اکسید کربن» و «آب» بر اثر سوخت برخی از مواد غذایی موجود در بافت‌ها بدست می آید، که در هنگام بازدم،کیسه هوا جمع شده و دی‌اکسیدکربن - به عنوان سم موجود در بدن - مبادله شده در بدن را به بیرون می راند.

دی اکسید کربنی که از بازدم ما در هوا پراکنده می‌شود، به وسیله گیاهان جذب می‌گردد. این گاز بـه صـورت مستقيم و غير مستقيم در توليد غذا در گياهان استفاده می شود، گیاهان نیز اکسیژن تولید می‌کنند که مورد نیاز ما است. به همین دلیل در ورزش هایی مانند یوگا و پیلاتس وجود گیاهان در کنار ورزشکاران احساس مطلوب تری را القا می کند.

البته دی اکسید کربن تا حد نرمال برای بدن لازم است و بهتر است سطح دی اکسید کربن از محدوده نرمال خارج نشود. CO2  ( دی اکسید کربن ) در محدوده طبیعی خود از 38 تا 42 میلی متر جیوه نقش های مختلفی را در بدن انسان ایفا می کند.

دي اكسيد كربن در سيستم بافري بدن نقش بسيار مهمي برعهده دارد. وقتی میزان CO2 زیاد باشد، pH خون کاهش می یابد، و حالت اسیدوز ایجاد می کند. بالا رفتن دی اکسید کربن علاوه بر تحریک فرآیندهای تنفس و قلب می تواند باعث خواب آلودگی و در نهایت موجب اختلال تنفسی گردد. در مقابل، هنگامی که سطح CO2 کم باشد، در این حالت، pH خون به دلیل کاهش غلظت یون های H افزایش می یابد و حالت قلیایی ایجاد می کند. در پاسخ به افزایش یا کاهش سطح CO2 در خون، بدن می تواند به ترتیب با فشار خون بالا یا افت فشار خون پاسخ دهد.(2)

 

تاثیر تنفس عمیق بر درخشش طبیعی پوست

تهیه کنندگان : ساتیرا ابراهیمی، کارشناس ارشد معماری ؛ سپیده ابراهیمی، کارشناس مهندسی کامپیوتر- نرم افزار

تنفس عمیق یکی از سالم ترین تمرینات بدن و پوست است. در این نوع تنفس ماهیچه ها ریلکس کرده و اکسیژن را به همه سلول های بدن منتقل می کند و باعث افزایش کارایی کلیه سیستم ها در بدن می شود. همچنین، فشار خون فرد کاهش می یابد زیرا ماهیچه هایشان تنش را رها می کنند.

 

تنفس عمیق سلول های جدید را بازسازی می کند و باعث بهبود پوست می شود. همچنین باعث تحریک بازسازی سلول می شود و درخشش طبیعی پوست را به شما باز می گرداند و کِدِری پوست را از بین می برد. هنگامی که سیستم گردش خون به بهترین وجه کار می کند، بافت پوست بهبود می یابد.

 

یادگیری نحوه تنفس صحیح همچنین به روند ضد پیری کمک می کند. وقتی فرد به سرعت نفس می کشد، روند پیری را تسریع بخشیده و سطح استرس خود را بالا می برد. تنفس به آرامی می تواند یک فرد را آرام کند و استرس را متوقف کند. تنفس عمیق تعادل دی اکسید کربن بدن را به نفع انرژی اکسیژن تغییر می دهد. تنفس عمیق توسط کاهش تنش به رفع لکه و قرمزی پوست کمک می کند. اکسیژن موجود در اثر تنفس عمیق به متابولیسم و ترمیم سلول ها کمک می کند. هرچه فرد بیشتر به پوست خود اکسیژن رسانی کند، شانس بیشتری برای به دست آوردن پوست سالم و جوان دارد.

افراد وقتی احساسات مثبتی دارند احساس زیبایی بیشتری می کنند. تنفس عمیق باعث افزایش تولید مواد شیمیایی عصبی (اندروفین) در مغز، کاهش هورمون استرس در بدن می شود و شادابی را بالا می برد. همچنین با تغییر وضعیت بدن به طور خودکار به حالت صاف شده، وضعیت بدن را بهبود می بخشد.

 

وقتی بدن اکسیژن کافی دریافت می کند، سلول ها و بافت ها تغذیه می شوند. اکسیژن اضافی در بدن باعث سوزاندن چربی می شود. وقتی فرد تحت استرس است، به جای چربی، گلوکز (قند) را می سوزاند. با انجام تمرینات تنفس، فرد می تواند چربی بیشتری نسبت به قند بسوزاند و منجر به کاهش وزن شود. (3)

 

سیستم لنفاوی توسط تنفس عمیق به طور جدی تقویت شده و این ماده مغذی را تأمین می کند؛ در ضمن به از بین بردن پاتوژن - ها (باکتری های بیماری زا) و زباله سلولی کمک می کند. سیستم لنفاوی که بخش مهمی از سیستم ایمنی است و برای این طراحی شده که ضایعات را از بدن دفع کند. سيستم لنفاوي از طريق حرکات تنفسي، سموم را به خون و از آن جا به کبد منتقل مي - کند. بنابراين اکسيژن مورد نياز بدن با نفس هاي عميق تامين می شود تا جريان لنف سريع تر شود.

 

تخلیه‌ی سیستم لنفاوی، پوست را روشن و شفاف می‌کند، از چین و چروک‌ها می‌کاهد و پف اطراف چشم‌ها را نیز برطرف می‌کند. همچنین بافت جای زخم‌های قدیمی محوتر شده و کمک می‌کند بعد از عمل جراحی، جای زخم کمتری به جا بماند. (4)

 

میشل دی ولا (Michelle D’Avella)، مجری کار تنفس و بنیانگذار Pushing Beauty ، برای تمرین تنفس توضیح می -دهد: این نوع از الگوی خاص تنفس عمیق برای " آرام کردن ذهن و احساس آنچه در بدن است" استفاده می شود. او توصیه می -کند الگوی تنفس را انتخاب کنید (دو استنشاق عمیق وجود دارد - شکمی، سینه ای - که به دنبال آن یک بازدم طولانی، از طریق دهان) و تکرار آن برای حداقل هفت دقیقه در روز انجام می شود.

 

وی گفت: "من اغلب اظهاراتی می شنوم که پوست من درخشان به نظر می رسد، و من بخشی از آن را به برخی از مزایای مربوط به پوست، که از تمرین مداوم دریافت کرده ام، از جمله بهبود هضم و گردش لنف در بدن و همچنین کاهش استرس و اضطراب نسبت می دهم." او معتقد است: نفس کشیدن ابزار قدرت او؛ و بهترین راز نهان برای پیدا کردن عشق به خود است.

" نفس کشیدن به ما کمک می کند تا عواطف پایان نیافته را رها کنیم، به خِرَد در بدنمان دسترسی پیدا کنیم و قلبهایمان را برروی بسیاری از فواید دیگر باز کنیم. "(5)

  

تاثیر تنفس عمیق بر داشتن موهای زیبا

تهیه کنندگان : ساتیرا ابراهیمی، کارشناس ارشد معماری ؛ سپیده ابراهیمی، کارشناس مهندسی کامپیوتر- نرم افزار

 

مو دومین بافت بدن با رشد سریع است. سلول پرز پوستی (dermal papilla cell) در مو مسئول رشد موها است و بنابراین مهمترین قسمت فولیکول مو است. یکی از مهمترین نقش های درمال پاپیلا، ارتباط آن با مویرگ های خونی پوست سر است. اینها خون را به فولیکول های مو تحویل می دهند ، که به نوبه خود اکسیژن و مواد مغذی حیاتی را نیز تحویل می دهد. (6)

افزایش سطح اکسیژن خون به جای DHT (دی هیدروتستوسترون جهت تولید موهای جدید) می تواند به تبدیل تستوسترون به استرادیول (یکی از هورمون های جنسی اصلی در زنان) کمک کند. اگر چیزی در مورد ریزش موی ارثی دارید؛ احتمالاً قبلاً از DHT شنیده اید و از نقشی که در ریزش مو ایفا می کند آگاه می باشید.

 

  چگونه تنفس عمیق می تواند به رشد مو کمک کند؟

 

شایع ترین علت ریزش مو آلوپسی آندروژنتیک (AGA : طاسی وابسته به هورمون مردانه) است. AGA هم زن و هم مرد را تحت تأثیر قرار می دهد و اگر این شرایط درمان نشود، نتیجه نهایی یکسان است - طاسی.

 

 اما چه چیزی به AGA و پیشرفت آن کمک می کند؟

 

عوامل زیادی وجود دارد که در الگوی ریزش مو نقش دارند. این موارد شامل ژنتیک، سبک زندگی، رژیم و محیط زیست است. اما حتی عوامل خاص تر شامل جریان خون ضعیف و کمبود اکسیژن می تواند کمک کند.

 

بنابراین، آیا تنفس عمیق می تواند کمک کند؟

محققان دریافتند که مناطقی از پوست سر که دارای تنش و استرس هستند، با الگوی طاسی مرد ارتباط دارد.

1)با تمرین تنفس عمیق می توانید استرس (روانی) و تنش (جسمی) را کاهش دهید.

2)باعث افزایش میزان اکسیژن می شود.

شاید یکی از بارزترین مزایای عمل تنفس عمیق افزایش میزان اکسیژن مصرفی باشد. اما این ویژگی همچنین به افزایش تحویل اکسیژن به فولیکول ها نیز منجر می شود، که در رشد مو نقش بیشتری دارد.

 

در زنان و مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (AGA)، محرک اصلی ریزش مو دی هیدروتستوسترون (DHT) است. در حقیقت، DHT در محیط های کم اکسیژن بسیار گسترده تر تولید می شود. این امر به این دلیل است که در سطح پایین اکسیژن، DHT می تواند تولید شود.

همانطور که انتظار می رود، تنفس عمیق باعث افزایش میزان اکسیژن می شود که اکسیژن رسانی به خون را بهبود می بخشد و با افزایش جریان خون ناشی از تنفس عمیق، اکسیژن بیشتری به پوست سر و فولیکول ها تحویل داده می شود.

 

بنابراین، جواب بدیهی است. برای مقابله با اثرات منفی تنش بر روی پوست سر، باید به دنبال افزایش جریان خون به مناطق آسیب دیده باشید. چطور؟ تکنیک های زیادی وجود دارد، از جمله ماساژ پوست سر و میکرونیدلینگ.

 

اما تنفس عمیق نیز می تواند در بهبود گردش خون پوست سر و فولیکول ها نقش داشته باشد. تنفس، که فقط یک روش جالب برای گفتن "عمل تنفس" است، عاملی است که به طور قابل توجهی در پمپاژ قلب و جریان خون از طریق سیستم گردش خون مؤثر است. کنترل کردن بر روی الگوهای تنفس شما و به طور خاص تمرین تنفس های کند و عمیق می تواند در افزایش گردش خون نقش داشته باشد. با جریان بیشتر خون به فولیکول ها، اکسیژن و مواد مغذی لازم برای رشد مو را دریافت می کنند. این می تواند فولیکول های کوچک شده را که قبلاً کوچک شده بود (در طاسی) احیا کند و باعث تولید موهای سالم شود.

 

در نتیجه ، با کاهش تنش می توانید جریان خون به مناطق آسیب دیده را افزایش دهید. این ممکن است به بازگرداندن آنها به شرایط قبلی آنها یا حداقل کند یا جلوگیری از حذف موها کمک کند.

در نهایت باید تاکید شود درک این نکته مهم است که تمرین تنفس عمیق، تمام مشکلات مو شما را برطرف نمی کند. بسیار بعید است که ریزش موهای شما کاملاً متوقف شود و ناگهان بر روی سر شما کاملا مو جوانه بزند. با این حال، تنفس عمیق می تواند مزایای سلامتی زیادی داشته باشد (برخی از آنها به یک پوست سر سالم تر کمک می کند). و اگر ریزش مو شما ناشی از جریان خون ضعیف یا عدم تحویل اکسیژن است، ممکن است تمرینات عمیق تنفس تأثیر بیشتری از آنچه فکر می کنید داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنم که همه سعی کنند تنفس عمیق انجام دهند.

 

در حقیقت، شما حتی می توانید تمرین را با سایر موارد مشابه - مانند یوگا و پیلاتس - ترکیب کنید تا شانس نتایج را افزایش دهید (یا نتیجه هایی را که انجام می دهید بهتر کنید). (7)

 

 

منابع:

 

1. چگونه اکسیژن خون را افزایش دهیم؟
2-Carbon Dioxide Retention
3-Breathing Deeply for Glowing Skin
4-سلامت نیوز: تقويت سيستم لنفاوي با چند راهکار ساده
5-Breathwork with Michelle D'Avella of Pushing Beauty
6-How Does Stress Cause Hair Loss – & What To Do About It
7-

آخرين بروز رساني جمعه 24 تیر 1401 9:38:00 ب ظ .

مشترک کانال پيلاتس شويد


جهت عضويت در کانال
روي لوگوکليک کنيد
ويژه تلفن همراه

آخرین اخبار

کلمات کلیدی